80 rocznica I transportu do Auschwitz

14 Czerwiec 2020

14 czerwca 1940 roku wyruszył z Tarnowa pierwszy transport więźniów do KL Auschwitz. Stanowiło go 728 Polaków, głównie młodych ludzi zaangażowanych w działalność niepodległościową, harcerzy, uczniów gimnazjum, studentów oraz przedstawicieli lokalnych, polskich elit. To wówczas rozpoczął działanie ten największy niemiecki obóz zagłady.  I Transport do KL Auschwitz – to symbol początku martyrologii Polaków w niemieckich obozach. Ta data uznawana jest za początek funkcjonowania niemieckiego obozu KL Auschwitz. Tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady, ustanowiony przez Sejm RP w 2006r dzięki staraniom byłych polskich więźniów z I transportu, skupionych w Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Rodzin Oświęcimskich.

7 grudnia 2019 roku w Tarnowie zawiązał się Społeczny Komitet 14 czerwca. Powstał przede wszystkim po to, by przywrócić pamięć o Polakach – pierwszych ofiarach niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz, o męczeństwie i ofierze których, na świecie mało kto już pamięta. W samym sercu Polski pamięć ta również zanika. W ramach przygotowań zorganizowano wiele akcji, niestety ograniczonych przez epidemię koronawirusa. Nie wyruszy w tym roku Rajd 728 motocyklistów, nie może pobiec sztafeta 728 osób z Tarnowa do Muzeum KL Auschwitz, które niestety nadal pozostaje zamknięte. Jednak w tak ważną rocznicę – przypominać trzeba pomimo wszystko i wbrew wszystkiemu. To nasz polski obowiązek. W Lubinie mamy Dąb Rotmistrza Pileckiego, posadzony w Jego 110 urodziny, który 3 miesiące po I transporcie do KL Auschwitz poszedł tam na Ochotnika, aby dać świadectwo prawdzie. Był świadkiem, jak w KL Auschwitz ginęli ludzie. Opisał to w swoich Raportach. Był świadkiem, jak ginęli pod Ścianą Śmierci – często śpiewając tam Polski Hymn Narodowy. Stąd padł pomysł, aby oddając hołd ofiarom niemieckich obozów – zrobić to pod Dębem Rotmistrza – odgrywając właśnie ku czci pomordowanych w niemieckich obozach – Polski Hymn Narodowy. Pomysł został przyjęty przez Narodową Orkiestrę Dętą. Nagranie zostało pokazane przede wszystkim żyjącym więźniom i ich rodzinom.

W to wydarzenie włączyli się w Polsce i na świecie także inni muzycy, m.in. nasz polski genialny niesłyszący tenor Oliwer Palmer, swoje nagranie hymnu przesłał już muzyk kochający Polskę, a mieszkający w Moskwie, nagranie szykuje Norbert Smoła Smoliński, swój utwór nagrał zespół Forteca, a Chór z Katowic podarował nam przepięknie zaśpiewany psalm, który jest tłem spota przypominającego Polakom o 14 czerwca. Zapraszamy wszystkich do aktywnego włączenia się w akcję! W hołdzie i darze od Polaków, którzy nie zapomnieli i nie zapomną. Cześć i chwała Bohaterom!

Wystąpili:

Agata Gąsieniec – flet
Seweryn Graniasty – saksofon
Małgorzata Wiszniowska – waltornia
Karol Koczur – trąbka
Wojciech Krupiński – puzon
Michał Olearczyk – tuba

 

 

© 2019 Narodowa Orkiestra Dęta z siedzibą w Lubinie.. Wszelkie prawa zastrzeżone