Pierwsza symfoniczna trasa koncertowa
Narodowej Orkiestry Dętej

„Zagraj mi to, co znam tak, żebym poczuł, że słyszę to pierwszy raz!” – to marzenie niejednego melomana ma szansę spełnić się już w najbliższym czasie. Wszystko dzięki wyjątkowej i jedynej w Polsce filharmonii dętej. Jest nią Narodowa Orkiestra Dęta z siedzibą w Lubinie, powołana do życia w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki – ojca polskiej opery narodowej.

Program

Czy zastanawiali się Państwo, jak wielkie dzieła – takie, jak Bolero Maurice’a Ravela Uwertura do Zemsty Nietoperza Johanna Straussa (syna), Planeta Mars Gustava Holsta, Błękitna rapsodia czy niemal zupełnie w Polsce nieznana Uwertura pittsburska Krzysztofa Pendereckiego – zabrzmią w aranżacji na niemal 70-osobową symfoniczną orkiestrę dętą? Aby się o tym przekonać, trzeba wybrać jeden z ośmiu koncertów jesienno-zimowej symfonicznej trasy koncertowej Narodowej Orkiestry Dętej – premierowego wydarzenia będącego prezentacją pierwszej polskiej dętej filharmonii!

4 października 2021             Centrum Kultury Muza w Lubinie   godz. 18.00

5 października 2021             Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina  godz. 19.00

6 października 2021             Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku  godz. 19.00

9 października 2021             Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu godz. 19.00

29 listopada 2021                  Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie  godz. 19.00

28 stycznia 2022                    Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie godz. 19.00 ( w związku z COVID-19 koncert w podanym terminie został odwołany,  więcej informacji wkrótce)

29 stycznia 2022                    Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie godz. 19.00 ( w związku z COVID-19 koncert w podanym terminie został odwołany,  więcej informacji wkrótce)

27 lutego 2022                       Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie godz. 18.00

Bilety na koncert w Krakowie dostępne będą w kasie filharmonii od 21 lutego 2022 r.

Wykonawcy

Narodowa Orkiestra Dęta – pierwsza polska filharmonia dęta z siedzibą w Lubinie, powołana w 2019 roku z inicjatywy prezydenta miasta, Roberta Raczyńskiego. Tworzą ją etatowi muzycy oraz profesjonaliści współpracujący projektowo, specjalizujący się w grze na instrumentach dętych i perkusyjnych, polscy oraz zagraniczni artyści i soliści z gatunku muzyki klasycznej i rozrywkowej. W repertuarze NOD są utwory muzyki klasycznej, filmowej, sakralnej oraz rozrywkowej – wszystkie w aranżacjach na symfoniczną orkiestrę dętą. 

Mariusz Dziubek – dyrektor i dyrygent Narodowej Orkiestry Dętej. Aranżer, kompozytor, producent muzyczny. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Gdańsku oraz Bydgoszczy. Doktor sztuk muzycznych. Podpułkownik rez. Wojska Polskiego. Od 14. roku życia związany z orkiestrami dętymi jako muzyk, tamburmajor, kapelmistrz, dyrygent. Laureat wielu nagród za wybitne osiągnięcia w działalności kulturalnej, artystycznej i oświatowej.

Sławomir Cichor (trąbka) jest związany z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina oraz Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Dwukrotnie doceniony został w prestiżowym gronie artystów Międzynarodowej Konferencji Trębaczy ITG (2013, 2021). Należy do „Yamaha performing artists”.

Paweł Gusnar – saksofonista, kameralista, pedagog, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi jest artystą wszechstronnym, na równie wysokim poziomie łączącym działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Czterokrotnie zdobył Nagrodę Muzyczną „Fryderyk”, był nominowany do tytułu Koryfeusza Muzyki Polskiej oraz International Classical Music Awards 2020.

Anna Karna  –  prowadząca koncert, dziennikarka, współautorka, scenarzystka i współprowadząca program KulturalniPL na antenie TVP Polonia.

O orkiestrze słów kilka

Narodowa Orkiestra Dęta i jej dyrygent tworzą niespotykaną dotąd na polskich scenach paletę muzycznych barw. Mariusz Dziubek:

– Dzieje się tak, gdy z dumą prezentujemy muzykę patriotyczną w dniu święta niepodległości; gdy publiczność i gwiazdy polskiej sceny muzycznej śpiewają z Narodową najpiękniejsze kolędy transmitowane na ogólnopolskiej antenie telewizyjnej; gdy wciągamy widza w magiczny świat filmu, łącząc dźwięki słynnych soundtracków z pięknem natury; gdy w towarzystwie gwiazdy Metropolitan Opera prezentujemy piękno i nieocenioną wartość dzieł Pucciniego; gdy Bolero Ravela słyszymy w nowym brzmieniu i barwie; wreszcie gdy razem z Grubsonem bawimy całą Polskę, starszych i młodszych, tworząc swoisty artystyczny tygiel: wind orchestra & hip hop! Czy można pragnąć czegoś więcej? Tak! Można odkryć na nowo dzieło wielkiego Polaka, które w jego ojczystym kraju zostało zapomniane, dzieło Maestro Krzysztofa Pendereckiego. Ku pamięci!

Narodowa Orkiestra Dęta – muzyczna pełnia…

 

Organizator: Narodowa Orkiestra Dęta z siedzibą w Lubinie

Partnerzy: Miasto Lubin, eBilet.pl, Yamaha Music Europe, Koleje Dolnośląskie

Patronat medialny: TVP Kultura

Organizator zastrzega prawo do wprowadzania wszelkich zmian w koncertach, a także możliwość ich odwołania.

© 2019 Narodowa Orkiestra Dęta z siedzibą w Lubinie.. Wszelkie prawa zastrzeżone