Biuro prasowe

Narodowa Orkiestra Dęta

Ona i on. Muzyczna pełnia

Bez niej – bez jej siły, profesjonalizmu, wykształcenia, entuzjazmu i zrozumienia muzyczny świat nie poznałby jego nowatorskich aranżacji. Bez niego ona nie byłaby tak różnorodna, nowoczesna i klasyczna jednocześnie, tak zainspirowana i tak inspirująca. Bez niej on nie mógłby dzielić się swoimi niepowtarzalnymi pomysłami. Bez niego ona… prawdopodobnie by nie powstała. Są jak ciało i duch, jak yin i yang – tylko razem tworzą pełnię, tylko razem mogą zmieniać, rozwijać, odświeżać i zaskakiwać polską scenę muzyczną – zarówno tę klasyczną, jak i tę rozrywkową.

Ona, czyli Narodowa Orkiestra Dęta – pierwsza polska filharmonia dęta z siedzibą w Lubinie, powołana w 2019 roku z inicjatywy prezydenta miasta, Roberta Raczyńskiego. Tworzą ją etatowi muzycy oraz profesjonaliści współpracujący projektowo, specjalizujący się w grze na instrumentach dętych i perkusyjnych, polscy oraz zagraniczni artyści i soliści z gatunku muzyki klasycznej i rozrywkowej. W repertuarze NOD są utwory muzyki klasycznej, filmowej, sakralnej oraz rozrywkowej – wszystkie w aranżacjach na symfoniczną orkiestrę dętą.

On, czyli Mariusz Dziubek – dyrektor i dyrygent Narodowej Orkiestry Dętej. Aranżer, kompozytor, producent muzyczny. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Gdańsku oraz Bydgoszczy. Doktor sztuk muzycznych. Podpułkownik rez. Wojska Polskiego. Od 14. roku życia związany z orkiestrami dętymi jako muzyk, tamburmajor, kapelmistrz, dyrygent. Laureat wielu nagród za wybitne osiągnięcia w działalności kulturalnej, artystycznej i oświatowej. Założyciel wyjątkowego zespołu Dziubek Band – fuzji instrumentów dętych z domieszką gitary elektrycznej, gitary basowej, piano i zestawu perkusyjnego.

Narodowa Orkiestra Dęta i jej dyrygent tworzą niespotykaną dotąd na polskich scenach paletę muzycznych barw. Mariusz Dziubek:
– Dzieje się tak, gdy z dumą prezentujemy muzykę patriotyczną w dniu święta niepodległości; gdy publiczność i gwiazdy polskiej sceny muzycznej śpiewają z Narodową najpiękniejsze kolędy transmitowane na ogólnopolskiej antenie telewizyjnej; gdy wciągamy widza w magiczny świat filmu, łącząc dźwięki słynnych soundtracków z pięknem natury; gdy w towarzystwie gwiazdy Metropolitan Opera prezentujemy piękno i nieocenioną wartość dzieł Pucciniego; gdy Bolero Ravela słyszymy w nowym brzmieniu i barwie; wreszcie gdy razem z Grubsonem bawimy całą Polskę, starszych i młodszych, tworząc swoisty artystyczny tygiel: wind orchestra & hip hop! Czy można pragnąć czegoś więcej? Tak! Można odkryć na nowo dzieło wielkiego Polaka, które w jego ojczystym kraju zostało zapomniane, dzieło Maestro Krzysztofa Pendereckiego. Ku pamięci!

Narodowa Orkiestra Dęta – muzyczna pełnia…

Pierwsza symfoniczna trasa koncertowa

Klasyka w nowych brzmieniach

W pierwszą symfoniczną trasę koncertową rusza w październiku Narodowa Orkiestra Dęta. Zaprezentuje dzieła muzyki klasycznej w nowatorskiej aranżacji na aerofony. Usłyszymy między innymi niemal zupełnie nieznaną w Polsce Uwerturę pittsburską Krzysztofa Pendereckiego

Zagraj mi to, co znam tak, żebym poczuł, że słyszę to pierwszy raz! – to marzenie niejednego melomana ma szansę spełnić się już w październiku 2021 roku. Wszystko dzięki wyjątkowej i jedynej w Polsce filharmonii dętej. Jest nią Narodowa Orkiestra Dęta z siedzibą w Lubinie, powołana do życia w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki – ojca polskiej opery narodowej.

Nowe tworzywo
Taka data zobowiązuje. – Misją Narodowej Orkiestry Dętej jest odkrywanie cennych dzieł słynnych kompozytorów, którzy pośród bogatej twórczości tworzyli też na skład orkiestry dętej w ujęciu symfonicznym. Znamienitym tego przykładem jest Artysta należący do grona najwybitniejszych i najbardziej cenionych osobowości muzyki współczesnej, Maestro Krzysztof Penderecki – wyjaśnia Mariusz Dziubek, dyrygent i dyrektor NOD. Jak dodaje, orkiestra, którą kieruje, to na polskiej scenie zupełnie nowe muzyczne tworzywo. – Poprzez transkrypcję najsłynniejszych dzieł symfonicznych na skład aerofonów, czyli instrumentów dętych, proponujemy melomanom nową, dotychczas niespotykaną barwę i brzmienie. Mówiąc wprost: tworzymy nową historię – nie ma wątpliwości.

Jak wielkie dzieła – takie, jak Bolero Maurice’a Ravela Uwertura do Zemsty Nietoperza Johanna Straussa (syna), Planeta Mars Gustava Holsta, czy niemal zupełnie w Polsce nieznana Uwertura pittsburska Krzysztofa Pendereckiego – zabrzmią w aranżacji na blisko 70-osobową orkiestrę dętą, idiofony oraz membranofony? Aby się o tym przekonać, trzeba wybrać jeden z siedmiu koncertów jesienno-zimowej symfonicznej trasy koncertowej Narodowej Orkiestry Dętej – premierowego wydarzenia będącego prezentacją pierwszej polskiej dętej filharmonii!

Pół wieku oczekiwania na wykonanie dzieła… polskiego Maestro
Tę historię trudno zrozumieć, zwłaszcza gdy dotyczy utworu napisanego przez naszego Rodaka, Krzysztofa Pendereckiego – kompozytora, dyrygenta, pedagoga, z którego jako Polacy jesteśmy dumni. Należący do wąskiego grona najwybitniejszych współczesnych osobowości w dziedzinie muzyki oraz szeroko pojętej kultury i sztuki na świecie, będący synonimem polskiej muzycznej awangardy, znany z różnorodności i bogactwa muzycznego, ma na swoim koncie ponad 160 kompozycji zróżnicowanych w zakresie technik kompozytorskich, obsady, rozmiarów i form. Jedną z nich jest Uwertura pittsburska na orkiestrę dętą, fisharmonię, fortepian i perkusję, powstała na zamówienie Roberta Austina Boudreau, której prawykonania dokonała American Wind Symphony Orchestra pod dyrekcją Boudreau, 30 czerwca 1967 roku. W Polsce została wykonana, jak dotąd… tylko raz! I to 45 lat po premierze! W 2012 roku zabrzmiała podczas 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” w wykonaniu muzyków Filharmonii Narodowej.

– To jest paradoks, że utwór światowej sławy polskiego kompozytora jest w naszym kraju nieznany – zauważa Mariusz Dziubek. – Zważywszy jednak na stopień trudności dzieła, poziom emanacji dynamiki zmieniających się brzmieniowych pasm, odchyleń mikrotonowych czy profilowania barwy i artykulacji, a także na rozbudowaną i zróżnicowaną obsadę aerofonów, z obojem basowym, d’amore, fletem altowym, basowym czy klarnetem kontrabasowym, dzieło to przeznaczone jest dla symfonicznej orkiestry dętej. Dlatego nadszedł czas, aby – 54 lata po światowej premierze i 9 lat po polskiej – to w pełni sonorystyczne dzieło zaprezentować melomanom i na stałe włączyć do repertuaru Narodowej Orkiestry Dętej, a tym samym poszerzyć kanon najcenniejszych pozycji polskiej literatury muzycznej.

Narodowej Orkiestrze Dętej towarzyszyć będą dwaj wybitni soliści.

Sławomir Cichor (trąbka) jest związany z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina oraz Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Dwukrotnie doceniony został w prestiżowym gronie artystów Międzynarodowej Konferencji Trębaczy ITG (2013, 2021). Należy do „Yamaha performing artists”.

Paweł Gusnar – saksofonista, kameralista, pedagog, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi jest artystą wszechstronnym, na równie wysokim poziomie łączącym działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Czterokrotnie zdobył Nagrodę Muzyczną „Fryderyk”, był nominowany do tytułu Koryfeusza Muzyki Polskiej oraz International Classical Music Awards 2020.

Koncerty poprowadzi dziennikarka Anna Karna, współautorka, scenarzystka i współprowadząca program KulturalniPL na antenie TVP Polonia.

Zapraszamy Państwa do udziału w tym przełomowym wydarzeniu!

Osiem miast, osiem dat
Trasa rozpocznie się 4 października 2021 roku w Lubinie w Centrum Kultury Muza o godz. 18.00. Kolejne występy odbędą się w salach koncertowych:

  • Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina– 5 października 2021, godz. 19.00
  • Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku – 6 października 2021, godz. 19.00
  • Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu – 9 października 2021, godz. 19.00
  • Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie – 29 listopada 2021, godz. 19.00
  • Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie – 28 stycznia 2022, godz. 19.00
  • Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie – 29 stycznia 2022, godz. 19.00
  • Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie – 27 lutego 2022, godz. 19.00.

Bilety będzie można kupić przez stronę www.ebilet.pl oraz w kasach filharmonii (Filharmonia w Szczecinie nie prowadzi sprzedaży w kasach). Już dziś warto zarezerwować te daty w swoim kalendarzu.

Takiego wydarzenia nie można przeoczyć!

Katarzyna Michaelis
Sylwia Mycan
General Manager

W sprawie informacji prasowych, dodatkowych komentarzy, wywiadów lub innych pytań redakcyjnych prosimy o kontakt:

tel.: 76 307 00 06
e-mail: sekretariat@nod.lubin.pl

© 2019 Narodowa Orkiestra Dęta z siedzibą w Lubinie.. Wszelkie prawa zastrzeżone